Co musisz wiedzieć, by zacząć tworzyć aplikacje webowe?

Tworzenie dedykowanych aplikacji webowych jest obecnie jednym z najlepszych źródeł zarobku dla informatyków i programistów, głównie z uwagi na stale rosnące zainteresowanie tym typem oprogramowania. Przed przystąpieniem do ich opracowywania powinniśmy jednakże pamiętać o podstawowych prawidłach branży, które to pozwolą stworzyć program sieciowy nie tylko zachwycający wydajnością ale i dostosowaniem do potrzeb użytkownika.

Pamiętajmy, aby jeszcze przed przystąpieniem do prac sporządzić kompleksowy schemat działania aplikacji. Musimy bowiem jasno określić najistotniejsze funkcje, sprecyzować wszelkie możliwe reakcje oprogramowania na działania wykonywane przez użytkowników, czy też ustalić ewentualne obszary problematyczne. Posiadając dokładny zarys programu, który zamierzamy stworzyć o wiele łatwiej będzie nam wprowadzić nasze plany w życie, jednocześnie unikając konieczności wielogodzinnych modyfikacji czy rozbudowywania aplikacji o nowe moduły, których istnienia początkowo nie uwzględnialiśmy.

Kluczem do sukcesu oprogramowania sieciowego jest przede wszystkim jego wydajność.

Pamiętać musimy, że ilu użytkowników tyle urządzeń, z których pragną oni uzyskać dostęp do funkcji oferowanych przez opracowane przez nas narzędzie cyfrowe. Z uwagi na ten fakt odradzamy przeładowywanie aplikacji nadmierną ilością wysokiej jakości plików graficznych czy dźwiękowych.

Oczywiście przyjąć możemy, że docenią ich wykorzystanie posiadacze telefonów komórkowych najnowszej generacji oraz wysoce zaawansowanych tabletów i laptopów, jednakże nie tylko oni będą mieli dostęp do programu. Aby uniknąć negatywnych ocen przygotowanego narzędzia oraz zadbać o to, aby aplikacja była przyjazna dla użytkownika, postawmy przede wszystkim na prostotę, intuicyjność i funkcjonalność. Tak jak w wielu innych dziedzinach życia, w świecie informatyki na pierwszym miejscu postawić należy jakość, nie ilość.
Istotne jest także zadbanie o maksymalną możliwą integralność aplikacji.

Użytkownik powinien mieć możliwość przeszukiwania zasobów programu z poziomu jednego ekranu głównego oraz dostępnych zakładek.

Konieczność otwierania poszczególnych sekcji czy modułów w oddzielnych oknach przeglądarki internetowej negatywnie odbije się na użyteczności oprogramowania oraz może zniechęcić do jego użytkowania znaczną część odbiorców. Nie możemy zapomnieć także o przeprowadzeniu testów aplikacji webowej na różnorodnych platformach oraz przy ściśle sprecyzowanym obciążeniu łącza. To, że program działa bez zarzutu na naszym komputerze czy telefonie nie oznacza, że identycznie będzie się on zachowywał na innego rodzaju urządzeniu mobilnym lub stacjonarnym. Początkujących programistów pragniemy poinformować, że mogą oni skorzystać z usług przedsiębiorstw informatycznych trudniących się audytami oraz testami oprogramowania. Za niewielką opłatą sprawdzą one wydajność aplikacji webowej na różnorodnych systemach operacyjnych, urządzeniach i wyświetlaczach. Da nam to pogląd na ogólną wydajność opracowanej aplikacji.

Autor: oklaptop.pl