dron firmy rendos.plprzemysł 

Drony – zagrożenie, czy postęp?

Wraz z rozwojem najnowszych technologii otrzymujemy dostęp do coraz to bardziej zaawansowanych urządzeń mających na celu usprawnienie wykonywania codziennych czynności oraz uprzyjemnienie nam czasu wolnego. Jeszcze do niedawna uznawaliśmy innowacyjne telefony komórkowe czy aparaty fotograficzne za próg rozwoju technologicznego, który ciężko będzie przekroczyć.

Okazuje się jednakże, że stanowiły one wyłącznie preludium do tego, co przygotowała dla nas niedaleka przyszłość. Obecnie rosnącą popularnością cieszą się tak zwane drony, a więc bezzałogowe statki powietrzne do których, jak wyjaśniają właściciele sklepu z dronami www.rendos.pl, przymocować możemy kamerę lub aparat fotograficzny celem obserwacji określonego obszaru z lotu ptaka. Urządzenia te, mimo że niezwykle intrygujące, budzą wiele kontrowersji.
Nie wszyscy zdają się bowiem dostrzegać korzyści, jakie niesie ze sobą popularyzacja dronów. Oglądając wywiady oraz czytając artykuły zamieszczane zarówno w prasie lokalnej jak i w Internecie zauważyć możemy, że przede wszystkim mieszkańcy większych miast obawiają się o swoją prywatność. Nie chcą oni bowiem, aby urządzenie unoszące się nad ich głową rejestrowało każdy ich ruch oraz śledziło miejsca, do których najchętniej uczęszczają. Osoby takie nie są jednak świadome, iż zarówno za granicą jak i stopniowo w naszym kraju wprowadzane są regulacje mające na celu minimalizację możliwości wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych do śledzenia ludzi bez ich zgody.

Oznacza to, że materiały nagrane przy pomocy drona nie mogą zostać opublikowane bez autoryzacji odpowiednich władz, natomiast wszelkie podejrzenia o celowe naruszenie naszej prywatności możemy zgłaszać organom ścigania.
Drony to jednakże nie tylko zagrożenie ale i niezwykłe, niedostępne dotąd możliwości obserwacji otoczenia i rejestracji obrazu. Obecnie wykorzystywane są one powszechnie do nagrywania relacji z imprez masowych takich jak koncerty czy wydarzenia sportowe, jako że pozwalają objąć całą interesującą realizatora powierzchnię. Minimalizuje to konieczność stosowania przejść pomiędzy poszczególnymi operatorami kamer umieszczonych na wysięgnikach. Nie jest bowiem tajemnicą, że zarówno ich zasięg jak i wysokość nagrywania są w znacznej mierze ograniczone.

Zasięg drona to natomiast od 4 do nawet 12 kilometrów, co pozwala na wykonywanie efektownych ujęć z powietrza i przedstawienie skali relacjonowanej imprezy.
Opisywane urządzenia nie służą jednakże wyłącznie rozrywce. Chętnie korzystają z nich także służby poszukiwawcze, które to przy pomocy dronów przeczesują teren w którym, wedle relacji świadków, znajdować się może osoba zaginiona. Urządzenia takie już niejednokrotnie pozwoliły odnaleźć turystów, którzy zboczyli ze szlaków górskich lub też zagubili się w lesie. Wzrasta też liczba dronów wykorzystywana przez wojsko – są one stosowane na terenach przejętych przez siły wroga do oceny liczebności przeciwników, określenia zaawansowania sprzętu jakim dysponują oraz opracowania skutecznego planu działania. Drony, jeżeli tylko zostaną właściwie użyte, mogą okazać się nieocenionym wsparciem w sytuacjach kryzysowych. Nie tylko są one bowiem relatywnie niedrogie, ale także eliminują konieczność angażowania specjalistów w misje poszukiwawcze, rozpoznawcze, czy wojskowe.

Related posts

Leave a Comment