eko galicja - instalacje fotowoltaicznegospodarka 

Instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwie domowym, czy są opłacalne?

Wśród Polaków wzrasta zainteresowanie wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Na wielkoobszarowych polach oraz łąkach zaobserwować można całe farmy wiatraków prądotwórczych, natomiast na dachach domków jednorodzinnych jak i całych bloków dumnie pobłyskują panele fotowoltaiczne. O ile na pierwsze z nadmienionych rozwiązań pozwolić sobie mogą wyłącznie nieliczni, to montaż systemu przetwarzającego energię słoneczną na energię elektryczną jest w zasięgu ręku niemalże każdego gospodarstwa domowego. Czy jest on jednakże opłacalny?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, jako że zarówno instalacja paneli fotowoltaicznych jak i całego systemu przetwarzania energii to – w zależności od złożoności oraz pokrywanej powierzchni – koszt od 10 do nawet 50 tysięcy złotych. Trudno więc nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wydatek taki na pewno odczuje nasz domowy budżet. Niemniej jednak, eksperci z krakowskiej firmy EKO Galicja, zauważają, że przy odpowiednim nasłonecznieniu zamontowane panele fotowoltaiczne wraz z oprzyrządowaniem zwrócić się mogą już w przeciągu 10 lat od montażu. Oznacza to, że po rzeczonym okresie czasu zaczynamy na zamontowanym systemie eksploatacji energii odnawialnej zarabiać! Zwłaszcza duże gospodarstwa domowe odetchną z ulgą widząc znaczne obniżenie comiesięcznych rachunków za prąd.
Jak wynika z obliczeń specjalistów ds. montażu instalacji fotowoltaicznych, korzyści finansowe jakie możemy osiągnąć wahają się od 300 złotych (biorąc pod uwagę montaż wyłącznie jednego panelu) aż do 2500 złotych w ujęciu rocznym w formie oszczędności na opłatach za zużytą energię elektryczną. Dokonana inwestycja w jeszcze mniejszym stopniu odbije się na naszych oszczędnościach w przypadku, gdy skorzystamy z dofinansowania rządowego, które to przewiduje zwrot nawet do 40 % poczynionych wydatków.
Niezwykle istotną cechą instalacji fotowoltaicznych jest również ich skalowalność. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby z biegiem czasu rozszerzyć posiadany zestaw paneli i oprzyrządowania o nowe komponenty pozwalające zbierać jeszcze większą ilość energii słonecznej a tym samym – generować zauważalnie większe ilości prądu. Montaż dodatkowych paneli również jest o wiele tańszy, jako że dołączane są one do już istniejącego systemu, a więc nie występuje konieczność tworzenia od nowa całej infrastruktury umożliwiającej przetwarzanie promieni słonecznych na energię słoneczną. Wiele osób decyduje się także na opisywane rozwiązanie z uwagi na fakt, iż doskonale wpisuje się ono w nowoczesny design ich domów.

Okazuje się bowiem, że panele fotowoltaiczne zastosowane w gospodarstwie domowym są nie tylko opłacalne ale także poprawiają wygląd oraz podnoszą ogólną wartość posiadłości.
Na osobny akapit zasługuje żywotność instalowanych paneli. Obecnie produkowane kluczowe komponenty systemu pozyskiwania energii odnawialnej objęte są gwarancją od 10 do nawet 25 lat, natomiast producenci zapewniają, że przy ich odpowiedniej konserwacji i użytkowaniu, okres ten może się znacznie wydłużyć. Jeżeli więc dysponujemy wolnymi funduszami inwestycyjnymi i chcielibyśmy zaoszczędzić na rachunkach za prąd, panele fotowoltaiczne są jednym z najlepszych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku, którymi to jak najbardziej warto się zainteresować!

Related posts

Leave a Comment