prawo 

Jakie cechy powinien posiadać dobry adwokat?

Niejednokrotnie słyszeliśmy zapewne, że w niemal każdej dziedzinie życia można być artystą lub rzemieślnikiem. Stwierdzenie to odnosi się także do wybranej ścieżki zawodowej. W ramach dzisiejszego artykułu postanowiliśmy przyjrzeć się profesji adwokata – jakie cechy sprawiają, że może on zostać uznany za specjalistę w swoim fachu, a które zepchną go do rangi pośledniego radcy prawnego, do którego zawitamy wyłącznie w sytuacji kryzysowej?

Kwestią bezsprzecznie najistotniejszą jest znajomość dziedziny prawa, w której adwokat operuje. Powinien on być w stanie bezbłędnie odszukać przepisy i rozporządzania, które umożliwią klientowi wygranie założonej sprawy. Prawdziwi pasjonaci poświęcają także wolny czas na zgłębianie kodeksów oraz śledzenie zmian w obowiązującym prawodawstwie, stale dostosowując się do zmiennych realiów legislacyjnych. Poprzez analogię, za miernego adwokata uznać możemy osobę, która dopiero po akceptacji zlecenia zapoznaje się z przepisami prawnymi odnoszącymi się do niego. W takiej sytuacji, możemy mieć pewność, że nie będzie on właściwie bronił naszych interesów przed sądem, co może poskutkować brzemiennymi w skutkach konsekwencjami.
Wiele osób regularnie korzystających z usług adwokackich podkreśla, że prawoznawca, z którym współpracują musi posługiwać się jasnym, zrozumiałym, ale także rzeczowym językiem. Niejednokrotnie bowiem za imponującymi słowami wtrącanymi do wypowiedzi kryć się może całkowita nieznajomość ich znaczenia, a co za tym idzie – brak obeznania z określoną dziedziną prawną. Profesjonalny adwokat powinien być w stanie klarownie wyjaśnić klientowi, jak przedstawia się jego sytuacja z punktu widzenia obowiązującego prawodawstwa, przedstawić dostępne opcje oraz poinformować o spodziewanym rezultacie rozprawy sądowej. Osoba taka wzbudza bowiem zaufanie i pokazuje, że nie jest zorientowana wyłącznie na czerpanie zysków ze świadczonych usług ale także – na dobro klienta.
Nie należy także zapomnieć o terminowości i dostępności adwokata. Musi on być dostępny dla klienta w określonych godzinach urzędowania, a także być w stanie dotrzymać ustalonych terminów. Uwagę zwrócić należy przede wszystkim na drugi z aspektów, jako że w przypadku niektórych rozpraw sądowych dokumenty przedstawione po określonym terminie uznawane są za nieważne oraz nie są brane pod uwagę podczas rozprawy. Posiadając informacje, iż dany prawoznawca jest niesłowny lub też ma problemy z terminowością, zdecydować powinniśmy się na wybór innego adwokata. Zaoszczędzimy dzięki temu nie tylko czas ale i pieniądze.
Ostatnią cechą, którą warto kierować się przy wyborze adwokata jest jego umiejętność myślenia logicznego i analitycznego, a więc zdolność określania związków przyczynowo skutkowych przedstawianych zdarzeń oraz przedstawiania klientowi potencjalnych rozwiązań danego problemu prawnego. Nadmienić trzeba, że nie zawsze pierwszy prawnik, którego wybierzemy okaże się artystą w swoim fachu, jednakże kiedy metodą prób i błędów uda nam się w końcu znaleźć prawdziwego profesjonalistę – pozostawajmy z nim w jak najlepszych kontaktach, gdyż zaufany adwokat będzie w stanie oszczędzić nam wielu kosztów oraz problemów.

Related posts

Leave a Comment