Breaking News

Jak wybrać odpowiednie krzesło do pracy?

Wydawać by się mogło, że zakup odpowiedniego krzesła czy fotela do pracy lub nauki to bułka z masłem – wystarczy bowiem udać się do pierwszego lepszego sklepu z wyposażeniem, wybrać model, który najbardziej przypadnie nam do gustu i zabrać go ze sobą do domu, czyż nie? Okazuje się jednak, że nie jest to prawdą, a nabywając rzeczony mebel musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii dodatkowych, które to pokrótce omówimy w dalszej części niniejszego artykułu.

Jak mówią nam specjaliści reprezentujący krakowski salon mebli stylowych i biurowych mixmeble.pl ; kluczową kwestią, na jaką zwrócić musimy uwagę w pierwszej kolejności jest wysokość siedziska – musi ono być umieszczone w takiej odległości od ziemi, abyśmy przez cały czas pracy czy zabawy mogli utrzymywać kolana w zgięciu pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, co zdaniem ergonomów jest postawą najkorzystniejszą i w najmniejszym stopniu obciążającą zarówno kończyny dolne jak i kręgosłup. Warto zadbać także, aby nabywane krzesło było wyposażone w podłokietniki. Najlepsze modele posiadają elementy regulowane, dzięki czemu możemy dostosować ich wysokość do poziomu, na którym znajduje się klawiatura komputera lub biurko, dzięki czemu nie tylko odciążymy ręce, ale także unikniemy zwyrodnień, w tym tak powszechnego pośród pracowników umysłowych „nadgarstka tenisisty” spowodowanego utrzymywaniem przez długi okres czasu rąk w nienaturalnej dla nich pozycji. W tym przypadku nie warto oszczędzać, chodzi bowiem o nasze zdrowie oraz komfort pracy.

To jednak nie wszystko. Dokonując wyboru powinniśmy także zwrócić szczególną uwagę na typ siedziska. Powinno ono być relatywnie miękkie, jednakże eksperci odradzają wybór produktów bardzo głębokich, w które dosłownie zapadamy się podczas pracy. Wymusza to bowiem bardzo nienaturalną pozycję siedzenia i dodatkowo obciąża kręgosłup, co po pewnym czasie prowadzić może do jego deformacji.
Na popularności zyskują ostatnio tak zwane „fotele gamingowe”, które to przywodzą na myśl siedzenia sportowych samochodów, głównie z uwagi na ich design. Niemniej jednak, okazuje się że są one bardzo dobrze zaprojektowane, posiadają odpowiednie wzmocnienia umożliwiające długotrwałą pracę, a co więcej – wiele z nich sprzedawanych jest z dodatkowymi poduszkami pod plecy oraz szyję, dzięki czemu nawet wielogodzinna praca wydaje się o wiele mniej męcząca, głównie z uwagi na fakt, że mamy o co się oprzeć i zmniejszyć napięcie mięśniowe.

Fotele takie posiadają regulację zarówno w osi X jak i Y, regulowane podłokietniki oraz relatywnie twarde siedzisko i oparcie, które sprawią, że stale będziemy utrzymywać prawidłową postawę. Ich koszt waha się od 500 do nawet 2000 złotych w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli, jednakże możemy śmiało powiedzieć, że jest to wydatek uzasadniony. Są one bowiem projektowane z myślą o graczach spędzających w jednej pozycji wiele długich godzin, a więc do pracy, zwłaszcza we własnym biurze czy gabinecie, nadadzą się one wręcz perfekcyjnie! Jeżeli mamy taką możliwość, nabądźmy produkt z kółkami kauczukowymi, nie natomiast plastikowymi – w mniejszym stopniu rysują one powierzchnię, a dodatkowo są zauważalnie cichsze, co jest ich bezsprzecznym plusem.