Breaking News

Przewody ekranowane – gdzie mają zastosowanie?

W dzisiejszym artykule pragniemy poruszyć nieco szerzej temat często pomijany na portalach oraz forach poświęconych szeroko pojmowanym pracom budowlanym oraz wykończeniowym, a mianowicie – kwestię przewodów ekranowanych. Mimo, iż są one powszechnie dostępne w sklepach, wiele osób pragnących samodzielnie przeprowadzić remont mieszkania lub domu, jak również gro miłośników gadżetów elektronicznych i komputerowych nie jest pewna w jakich sytuacjach należy je stosować.

Jak podaje producent przewodów ekranowanych – firma Bitner, znajdują one najczęściej zastosowanie w wysoce zaawansowanych systemach sterowania i sygnalizacji. Niejednokrotnie wykorzystywane są one także do połączenia ze sobą rozlicznych urządzeń pomiarowych oraz transmisyjnych, jednak prawdziwą popularnością cieszą się wśród informatyków, którzy to przy ich wykorzystaniu łączą w jedną całość poszczególne komponenty systemu komputerowego. Dlaczego to właśnie w nadmienionych dziedzinach stawia się przede wszystkim na kable ekranowane? Wbrew pozorom odpowiedź jest niezwykle prosta.
Okazuje się bowiem, że ogromną zaletą jest ich konstrukcja. Zarówno samo okablowanie jak i warstwa izolacyjna wykonane są z materiałów zapewniających optymalną wytrzymałość, dzięki czemu użytkownik nie musi się obawiać o nadmiernie szybkiego uszkodzenie kabla na skutek działania czynników mechanicznych, natomiast jego zgięcie nie wpływa negatywnie na wydajność. Co więcej, izolacja jest na tyle gruba, że przeciwdziała ona zakłóceniom elektromagnetycznym, które to generowane mogą być przez działające w niewielkiej odległości urządzenia. Pozwala to na transmisję sygnałów cyfrowych i analogowych przy minimalnym poziomie utraty danych. Z punktu widzenia użytkowników indywidualnych, niezaprzeczalną zaletą opisywanych przewodów jest ich stosunek jakości do ceny. Nawet pomimo faktu, że są one wytwarzane z niezwykle wysokiej jakości komponentów, to ich cena za metr bieżący wynosi od 9 do 25 złotych. Jest ona więc wysoce korzystna, zwłaszcza w porównaniu z okablowaniem stosowanym stricte do celów branży IT.
W większości przypadków, powłoka ochronno-izolacyjna kabli ekranowanych wykonywana jest z polwinitu oponowego, który to jest materiałem nie tylko uniwersalnym, ale i charakteryzującym się ponadprzeciętnymi właściwościami użytkowymi. Żyły powstają na bazie skręcanych drutów miedzianych, które to w niektórych przypadkach są dodatkowo cynowane. Takie połączenie umożliwia nie tylko utrzymanie na zadowalającym poziomie kompatybilności elektromagnetycznej, ale także – na efektywne sterowanie rozkładem pola magnetycznego.

Wszystkie te zalety sprawiają, że informatycy, instalatorzy systemów sterowania i sygnalizacji oraz eksperci od wykończeń wnętrz coraz częściej decydują się na zastosowanie w swoich projektach przewodów ekranowanych, porzucając na ich rzecz standardowe kable miedziane czy też przewody typu OMY. Warto na koniec nadmienić, że wiele wersji omawianego produktu legitymuje się optymalnym uziemieniem, co sprawia, że jest on niekiedy stosowany przez miłośników wysokiej jakości brzmień do połączenia w jedną całość poszczególnych komponentów zaawansowanego zestawu muzycznego lub kina domowego.