Wiele miejsca w ostatnich artykułach poświęcaliśmy naszym polskim Tatrom. Warto jednakże pamiętać, że rozciągają się one także na teren Słowacji, gdzie żądni przygód turyści oraz miłośnicy górskich wspinaczek mogą się wybrać, aby podziwiać niepowtarzalne widoki, zapierającą dech w piersiach faunę i florę, jak również – zaczerpnąć prawdziwie świeżym, nieskażonym zanieczyszczeniami charakterystycznymi dla dużego miasta powietrzem.
Wszystko to czeka na nas jeżeli podejmiemy decyzję o wyruszeniu w Słowackie Tatry Wysokie.
Warto jednakże pamiętać o pewnych ograniczeniach, z którymi liczyć się muszą wszyscy miłośnicy pieszych wędrówek. Jak bowiem donoszą przewodnicy, tatrzańskie szlaki po stronie słowackiej pozostają zamknięte od 1 listopada do aż 15 czerwca, a w tym okresie wybieranie się na dłuższą przechadzkę jest wysoce odradzane.
Niejednokrotnie możemy w tych terminach także napotkać na pewne ograniczenia w kwestii dostępności stoków narciarskich. Niemniej jednak, jeżeli przygotujemy się zawczasu i zarezerwujemy w kalendarzu właściwy termin, czekają na nas prawdziwie wyjątkowe widoki. Jakie na przykład?
Jak mówi ekspert – przewodnik tatrzański – Wszystkim miłośnikom wspinaczek wysokogórskich polecamy szlak na Rysy ze Szczyborskiego Jeziora, który to przy odrobinie wprawy oraz utrzymywaniu stałego tempa marszu zajmie nam nieco ponad 4 i pół godziny.
Ma on długość niecałych 11 kilometrów i jest niezwykle popularny wśród turystów, głównie na relatywnie niewielką trudność oraz możliwość ubezpieczenia się przed ewentualnym upadkiem przy pomocy klamer i łańcuchów w najtrudniejszych odcinkach.
Warto rozważyć także wędrówkę szlakiem na Krywań. Jest to trasa nieco trudniejsza – przejście 9,5 kilometra zająć nam może bowiem nawet 5 godzin. Niemniej jednak, gwarantujemy że nie będzie to czas stracony, bowiem im wyżej wejdziemy, tym lepszy widok będziemy mieli na Rysy, Lodowy Szczyt, Łomnicę oraz Koprową Dolinę.
Bardzo przyjemnym, nieskomplikowanym oraz dość krótkim szlakiem jest ten prowadzący na Bystrą Ławkę. Jego przebycie zajmie nam nieco ponad 3 godziny, podczas których będziemy mogli nasycić oczy pięknymi widokami gwarantowanymi nam przez Dolinę Młynicką, Kolisty Staw oraz Capi Staw. Ciekawą alternatywą jest trasa na Czerwoną Ławkę, która to uważana jest za jeden z trudniejszych szlaków zlokalizowanych po słowackiej stronie Tatr. Przewodnicy informują, że wędrówka nim zajmie nam około 4 godzin, natomiast po drodze wymagane będą od nas umiejętności wspinaczkowe oraz nie lada kondycja – czego jednak się nie robi, aby zobaczyć na własne oczy Sławkowski Szczyt, Małą Wysoką, czy Gerlach, nieprawdaż?
Jak więc doskonale widać – jeżeli szczyty górskie, długie, angażujące wędrówki oraz niesamowite krajobrazy to nie tylko Polska. Nasz kraj ma do zaoferowania turystom bardzo wiele, jednakże warto także od czasu do czasu zaznajomić się z tym, co mają nam do zaoferowania sąsiedzi. Słowackie Tatry Wysokie cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród turystów, którzy postanowili je zdobyć, a więc możemy bez wątpienia dodać je do naszej listy miejsc, które warto byłoby w najbliższym czasie zobaczyć!