Breaking News

Przywiązanie do barw klubowych. Czyli co charakteryzuje polskiego kibica?

Nie tylko w Europie ale i na całym świecie Polacy postrzegani są jako osoby pracowite, umiejące znaleźć się w każdych niemalże warunkach, a także…jako jedni z najzagorzalszych oraz najbardziej oddanych kibiców na świecie. Niezależnie od dyscypliny sportu, rodacy są w stanie pojechać za ukochanym zespołem nawet na drugi koniec świata, ani na moment nie zapominając o żywiołowym dopingu. Polacy są również znani z tego, że są oni całym sercem za drużyną, niezależnie od tego czy zalicza ona porażkę za porażką, czy też pnie się na szczyty tabeli pokonując coraz to nowych przeciwników.

Mowa tu przede wszystkim o reprezentacjach narodowych, jednakże z przyjemnością poinformować możemy, że sytuacja ma się bardzo podobnie na własnym podwórku. Pasjonaci futbolu wykazują ogromne przywiązanie do barw klubowych, przywdziewając na każdy mecz ulubionej drużyny koszulki, szaliki i czapki opatrzone jej logiem oraz utrzymane w charakterystycznej kolorystyce. Powiedzieć można, że kibicują wszyscy, od najmłodszych aż do najstarszych lat. Dzieci zabierane są przez swoich rodziców na stadiony lub razem z nimi z entuzjazmem oglądają rozgrywki ligowe w telewizji. Osoby starsze z przyjemnością przyglądają się zmaganiom futbolistów jednocześnie wspominając najznamienitsze nazwiska rodzimych piłkarzy, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii.
Nic więc dziwnego, że jest niemalże pewne, że tam gdzie Polacy, tam piękna oprawa meczowa, głośny doping, oraz euforia po każdym strzelonym golu. Pola w tej kwestii ustąpić nam muszą nawet Anglicy, którzy jeszcze do niedawna uznawani byli za najznamienitszych kibiców piłkarskich, dla których własny zespół stanowił niemalże rodzinę, z którą w pełni się utożsamiali. Rodacy pokazali, że można być wiernym pasjonatem danej drużyny, dokładając do kibicowania nutkę pozytywnego szaleństwa oraz szczyptę ułańskiej fantazji.

Wszystkie te zachowania są jak najbardziej uzasadnione, bowiem nasze zespoły prezentują coraz wyższy poziom sportowego kunsztu, grający w nich piłkarze sięgają po puchary rozgrywek krajowych oraz zagranicznych, a za sprawą dobrej organizacji mit o polskim futbolowym zaścianku, którego nikt nie chce oglądać już dawno odszedł w zapomnienie.

Niezmiernie nas to cieszy i mamy nadzieję, że kolejne pokolenia będą wychowywane w podobnym duchu – w duchu rywalizacji fair play, zamiłowania do piłki nożnej oraz chęci manifestowania swojego przywiązania do klubowych barw. Futbol okazuje się bowiem w naszym narodzie bardzo silnym spoiwem i potrafi sprawić, że setki gardeł wspólnie wykrzykują peany pod adresem zawodników lub też oklaskami zachęcają ich do bardziej wytężonej gry. To właśnie dzięki tej pasji nawiązywane są przyjaźnie na całe życie, prowadzone są wielogodzinne rozmowy pomiędzy fanami oraz powstają warte niejednokrotnie niemałą fortunę kolekcje memorabiliów z najważniejszych wydarzeń sportowych minionych lat. Kibicowanie to piękna tradycja narodowa, którą warto pielęgnować, pokazując innym narodom jak pozytywne przesłanie może nieść za sobą prawdziwe zamiłowanie do niezwykłej dyscypliny sportu jaką bez wątpienia jest futbol.